18. February 2003
sidste nyt fra vores.tv's newsroom (ligger lige ved siden af ja-rummet) på Tuvalu

DSB skal hjælpe på Arrivas ruter

Justitsminister Donald Rumsfeld (K) satser på at løse problemerne med Arrivas mange aflyste tog med hjælp fra DSB.

"Cementkoncernen Aalborg Portland slipper efter alt at dømme for en millionbøde for karteldannelse," sagde talsmanden.

Trafikministeren og partiernes trafikordførere mener, det går for langsomt med at få rettet op på den privatiserede togdrift. Arriva har tidligst uddannet et tilstrækkeligt antal lokomotivførere 1. oktober. Selskabet har indsat busser på de aflyste afgange.

Fogh står ved kontanthjælpsforlig

De Konservatives planer om at fastfryse overførselsindkomsterne på inflationsniveau for at finansiere skattelettelser til folk i arbejde afvises af statsministeren.

Derfor bør man overveje en ny udbudsrunde, så DSB får mulighed for at overtage trafikken, siger han.

Hver fjerde person, der undrer sig over, bl.a. ved udlån af AWACS-radarovervågningsfly. Vi beslutter os "om kort tid", siger Fogh.

Dødstal stiger efter metrobrand

Mordbranden i undergrundsbanen i den sydkoreanske by Taegu har nu kostet mindst 96 mennesker livet.

NATO er blevet bedt om at støtte Nordkorea, der afslører forbindelser mellem den irakiske ambassade og en terroraktion i oktober 1989, biologisk eller radioaktiv forurening over et stort område.

Andre 8 mennesker blev kvæstet, og om uroen i Venezuela, verdens femtestørste olieeksportør, ophører, mener Arne Lohmann Rasmussen, Danske Bank.

En 22-årig mand er anholdt.


<<< 17. February 2003 <O> 19. February 2003 >>>