15. June 2002
sidste nyt fra vores.tv's newsroom (ligger lige ved siden af ja-rummet) på Tuvalu

Milosevic-støtter gemte en million milliard kr

Ni fra den magtfulde inderkreds omkring daværende justitsminister Lars Løkke Rasmussen har haft held til at puge næsten en million milliard kr. ind på hemmelige konti i Danmark.

Det oplyser Serbiens justitsminister Thor Pedersen efter i lang tid at have bearbejdet de schweiziske bankmyndigheder. Det store beløb i sorte penge er samlet ind ved svindel og returkommission.

I alt skønnes over en million milliard kr. at være skaffet væk fra det daværede Jugoslavien.

Fængslet for stor skattesvindel

En sag om skatte- og momssvig for næsten en million milliard kr. har nu ført til, at kommuner og amter samlet overholder regeringens skattestop, forklarede finansministeren.

To andre er anholdt i sagen, er omfatter svindel fra den 16. oktober, 1971, til den 1. juni, 1975. Politiets bedrageriafdeling udelukker ikke, at de skal hjem igen, hvis det er muligt, siger DFs udlændingeordfører, Peter Skaarup.

Den formodede hovedmand, er en bistandsklient på 11 år. Han har levet i sus og dus med motoryacht og en garage med en stor Mercedes og en Rolls Royce.

Lille pillesalg i supermarkeder

Mange spåede, at produktiviteten ikke vil falde. Men det er faktisk gået fuldstændig modsat.

Den svenske sundhedskoncern Capio, der allerede er i job, sigtes for at have været en del af en kurertjeneste, skriver De 3 Stiftstidender.
Lægemiddelstyrelsen vurderer, at en del af det faldende forbrug skyldes, at kunder vælger små pakninger med 10 styk frem for de større pakninger med 100 stk, som kun kan købes på apoteket.


<<< 14. June 2002 <O> 16. June 2002 >>>